Aby okna pracowały bez zarzutów

Okna to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia każdego budynku. Od ich sprawności zależy choćby komfort termiczny i akustyczny mieszkańców, czy też koszty ogrzewania. Dlatego też, warto zadbać o ich sprawność i szczelność. Nie da się ukryć, że wraz z upływem czasu mogą się rozregulować, czy też utracić swoje własności związane z tłumieniem dźwięków czy ochroną przed zimnem – nawet, jeżeli prezentują sobą bardzo wysoką jakość. Czy oznacza to konieczność częstej wymiany na nowe? Absolutnie nie. By jednak zapobiec problemom, warto zatroszczyć się o regularne serwisowanie okien.

Jak często serwisować okna?

Mówiąc najprościej – wtedy, kiedy jest to potrzebne. Na przykład, kiedy zauważymy problemy ze szczelnością, czy też większą trudność w otwieraniu okien bądź fakt, iż trudniej jest nam dociągnąć klamkę do pozycji wyjściowej. O ile zareagujemy odpowiednio wcześnie – usunięcie problemu nie zajmie więcej niż kilkanaście minut i nie będzie kosztowało majątku.

Najlepiej jednak raz do roku wezwać serwisanta i poprosić o dokonanie przeglądu – weryfikacja stanu uszczelek, okuć, szyby, a także regulacja śrub oraz wykonanie innych prac konserwacyjnych może przedłużyć oknom życie nawet o kilka lat i zapobiec niepotrzebnym utratom ciepła.


Jak wygląda serwisowanie okien?

Usługa rozpoczyna się od przeglądu technicznego – serwisant przyjrzy się stanowi okien: sprawdzając ich szczelność, stan klamek i uchwytów, weryfikując, czy rama jest właściwie wyregulowana oraz poszukując nawet drobnych usterek. Potem zaś, w zależności od stanu okien – ekspert dokonuje regulacji, ewentualnie wymienia silikonowe uszczelki, czy też, na przykład, konserwuje w odpowiedni sposób drewniane ramy okien. Cała usługa wymaga niewielkiej inwestycji finansowej (koszt poważnej naprawy czy wymiany będzie o wiele wyższy), a korzyści są niewspółmiernie wiele.

Z tych właśnie powodów, warto pamiętać o regularnym serwisowaniu okien – bez względu na to, czy posiadamy okna PCV, czy też drewniane. To się po prostu opłaca.