Dlaczego warto serwisować okna?

Chociaż większość z nas nie jest do tego przyzwyczajona, o okna trzeba dbać. Istotne znaczenie odgrywa nie tylko konserwacja, ale i serwisowanie. Dzięki temu można zaoszczędzić na kosztach wymiany całej stolarki okiennej.

Wiele osób mimo wszystko bagatelizuje kwestie serwisowania, zupełnie nie zdając sobie sprawy jak daleko idące może to mieć skutki.


Stan okien sprawdź przynajmniej 2 razy w roku

Stan stolarki okiennej warto skontrolować przynajmniej dwukrotnie w ciągu 12 miesięcy. Idealną porą do tego jest okres wiosenno-letni oraz jesienno-zimowy. Dlaczego akurat taka pora? Odpowiedź jest oczywista: wiosną można sprawdzić, czy po zimie nie doszło do uszkodzenia, zaś jesienią – czy okno jest odpowiednio przygotowane do ochrony przed niższymi temperaturami.


Powody, dla których warto serwisować okna

Zastanawiasz się, dlaczego w ogóle serwisować okna? Powodów jest naprawdę wiele, a wśród najważniejszych można wymienić przede wszystkim oszczędności. Musisz mieć świadomość, że eksploatacja okien sprawia, że stają się one nieszczelne. W efekcie przepuszczają chłód z zewnątrz, co przekłada się na wyższe koszty ogrzewania zimą. Z drugiej strony – latem mogą przepuszczać gorące powietrze, co skutkuje intensywniejszą pracą klimatyzatora (jeśli takie urządzenie zamontowane jest w mieszkaniu) i nieznośną temperaturą w domu.

Serwisowanie okien jest konieczne, jeśli na parapecie lub na ramie przy uszczelkach zbiera się woda. Zbagatelizowanie takiego problemu może stać się przyczyną rozwoju pleśni. Specjalista rozpozna przyczynę takiego stanu, a następnie podejmie odpowiednie kroki – bardzo możliwe, że zaproponuje montaż nawiewnika.


Sprawdź, co wykonają dla Ciebie fachowcy

O ile drobne prace serwisowe można przeprowadzić samodzielnie (np. przesmarować okucia), tak z poważniejszymi kwestiami należy udać się po pomoc do specjalistów.

Fachowcy są w stanie:

  • wymienić pękniętą szybę,
  • wymienić uszkodzone / zużyte klamki,
  • naprawią źle domykające się skrzydło,
  • usunąć zarysowania z ramy okiennej,
  • wymienić uszczelki.

Wystarczy skontaktować się z firmą zajmującą się serwisem okien, by skorzystać z oferty – w razie potrzeby.